هیچهایک قسمت اول: چرا هیچهایک کنیم؟

توسط

اول این رو بگم که ما هیچهایکر نیستیم، ولی هیچهایک هم می کنیم. منظورم اینه عمده سبک سفر ما به صورت هیچهایک نیست، ولی گاهی اوقات برای بعضی از مسیرهای طولانی هیچهایک می کنیم. چیزهایی که اینجا می نویسم بیشتر حاصل تجربه های خودمون و بعضی هاش هم حاصل گفتگو به کساییه که به معنای واقعی هیچهایکرند و کلا این مدلی سفر می کنند.

هیچهایک چی هست؟

هیچهایک یک روش حمل و نقل رایگانه. حتی اگر اسمش رو هم نشنیده باشید احتمالا دست کم یه بار هیچهایک کرده باشید یا مورد هیچهایک واقع شده باشید! (سر جاده یا خیابونی کسی سوارتون کنه و مجانی تا جایی برسوندتون). برای اینکه هیچهایک کنید ابزار خاصی لازم نیست جز یک عدد شصت دست که رو به بالا و به سمت جاده بگیریدش. البته اگر مسیری که هیچهایک می کنید منتهی به چند مقصد میشه بهتره یک مقوا و ماژیک هم همراهتون باشه تا اسم مقصدتون رو روش بنویسید.

هیچهایک گرجستان
یه همچین چیزی!

چرا هیچهایک کنیم؟

 1. خب واضح ترین دلیل (و البته از نظر من کم اهمیت ترینش) اینه که هیچهایک یکی از روش های حمل و نقل ارزان (رایگان!) در سفره.
 2. خیلی مواقع که مسیرها رو بلد نیستید هیچهایک با یک بلد خیالتون رو از درست بودن مسیر راحت می کنه (به خصوص در کشورهای خارجی). خیلی موقع ها هم اونها جاهایی می برنتون یا سر راه مکان هایی رو بهتون معرفی می کنند که فقط محلی ها از اون ها با خبرند.
 3. لازم نیست خودتون رانندگی کنید و می تونید به عنوان مسافر یک ماشین هیجان انگیز (ممکنه مثل ما توی گرجستان یه ماشین آخرین مدل به تورتون بخوره یا یه کامیون ترانزیت) از مناظر لذت ببرید.
 4. و مهم ترین دلیل اینکه هیچهایک چند ساعت زندگی با مردمه و یکی از بهترین روش های آشنایی باهاشونه (یکی از مهم ترین شناخت های ما از مردم گرجستان توی هیچهایک بین شهرها و سفر همراه مردم با وسایل نقلیه عمومیش اتفاق افتاد). مردمی که شاید تا الان هیچ نقطه تلاقی نداشتید ولی الان دست سرنوشت شما رو به هم رسونده و می تونید چند ساعتی رو با هم باشید. از داستانشون بشنوید و ازشون چیز یاد بگیرید.
هیچهایک گرجستان
هرکی هیچهایکر ها رو سوار میکنه باصفاست!
این آقای تپل کچل خوشتیپ به اسم استراتیر (یا همچین چیزایی) از خوب های گرجستان بود و ما رو از زستاپونی با بنزش قاطی وسایل موسیقیش تا نزدیک باتومی رسوند.
یک‌ کلام از حرف های هم رو متوجه نمیشدیم ولی کلی باهم اختلاط کردیم. یه تیکه هم زنگ زد به دوستش که انگلیسی بلد بود یکم‌ باهام حرف بزنه و ببینه دقیقا کجا میریم، حالا نمیدونم قصدش مطمئن شدن از مسیر بوده یا میخواسته پز مهمون های خارجیش رو به دوستش بده یا پز دوست زبون خارجی بلدش رو به ما :))
آخرش که پیاده شدیم با اصرار شمارش رو بهم داد تا اگر مشکلی توی باتومی داشتیم باهاش تماس بگیرl. فقط نمیدونم‌ پای تلفن چی قراره به هم بگیم 😉
ما هم یه انار سفالی قرمز کوچیک‌ که از ایران همراهمون بود بهش دادیم 🙂

هیچهایک چه جور آدمی می طلبه؟

 1. صبور و غیر غرغرو. گاهی ممکنه توی سرما یا زیر آفتاب ساعت ها منتظر بمونید تا به موفقیت برسید. البته که لذت بعد از موفقیتش به این صبرش می ارزه.
 2. ماجراجو و مشتاقِ هیجانات پیش بینی نشده. هیچهایک یک روش رفت و آمد ماجراجویانه ست. اگر دوست دارید همه چیز برنامه ریزی شده باشه، سر موقع به مقصد برسید، بدونید کجا غذا می خورید و خلاصه علاقه ای به اتفاقات پیش بینی نشده ندارید، سراغش نرید.
 3. سَبُک (از لحاظ مدل سفر!). هیچهایک مدل سفر سبک می طلبه. با یه کوله و زمان آزاد و ترجیحا تعداد کم. خلاصه از هر لحاظ سبُک. اگر با چند تا چمدون سفر می کنید، بیشتر به مدل سفرهای لوکس علاقمندید یا همراهانی دارید که هرکدوم یه سازی می زنند، احتمالا براتون سخت باشه و خاطره خوشی ازش باقی نمونه.

قسمت بعد: چطور بهترین هیچهایک رو تجربه کنیم؟

برای هیچهایک باید یه سری نکات رو رعایت کنید که امیدوارم به زودی در مطلب جداگانه ای در موردش بنویسم. مواردی مثل اینکه:

 • هیچهایک برای چه مسیرهایی مناسب تره؟
 • کجا هیچهایک کنیم؟ (کجا وایسیم؟)
 • چطور هیچهایک مطمئن و با امنیتی داشته باشیم؟
 • چه کار کنیم که احتمال موفقیتمون بیشتر بشه؟ (چی بپوشیم؟ چه شکلی باشی؟ و ..)
 • چطور از هیچهایکمون بیشتر لذت ببریم و ازش چیز یاد بگیریم؟
 • و البته هیچهایک در کشورهای خارجی (یا جاهایی که زبون هم رو نمی فهمید!)

 

هیچهایک در گرجستان، از گوری به باتومی
توی گرجستان از گوری به باتومی (یک مسیر تقریبا سیصد کیلومتری) توی دو کورس هیچهایک کردیم. اینجا زستاپونیه بین دو کورسمون. کوله هامون رو انداختیم و کمی زیر آفتاب داغش نفس گرفتیم تا بریم برای هیچهایک کورس دوم تا باتومی.

ممکن است بپسندید

1 نظر
 1. […] و نقل با قطار و اتوبوس رو برای زمان شب در نظر میگیریم. هیچهایک هم گزینه مجانی هست که اگر محدودیت زمانی نداشته باشید […]

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.