در مزرعه ی هاسکی، با دوست داشتنی ترین حیوانات شمالی

سفرنامه ی روسیه: قسمت پنجم، مرزعه ی هاسکی، دهکده ی قوم سامی وخداحافظی با مدار قطبی شمالی

توسط

روز چهارم

با دیدن خواب هایی که همه درباره ی شفق بود، صبح روز سوم در شمالگان را با بستن کوله ها و برگشتن بسمت شهر مورمانسک شروع کردیم. صبح خیلی زود راننده دنبالمان آمد و چون زمان سرو صبحانه در هتل نرسیده بود، با بسته های صبحانه ای که هتل آماده کرده بود سوار ماشین شدیم تا به Husky Farm  در نزدیکی مورمانسک برویم و از آنجا به دیدن دهکده ی قوم سامی و سپس به فرودگاه و خداحافظی با سرزمین سپیدپوش و پرواز به سنت پترزبورگ.

در مدار قطبی در کمتر از دو دقیقه هوا از آفتابی مطلق به بوران و برف شدید تبدیل می شود و این برای ما همیشه جای سوال بود که زمان هایی که هیچ ابری در آسمان دیده نمی شود و حتی آفتاب با قدرت و دقت در حال تابیدن است، برف از کجا تولید می شود و می بارد! ما هرگز نفهمیدیم .

در ابتدای مسیری برفی در جنگل های کاج از ماشین پیاده می شویم، دو پیرمرد خندان با سورتمه که توسط اسنوموبیل کشیده می شود منتظرمان هستند تا ما را از دل جنگل به هاسکی فارم برسانند. =) هوا خیلی خیلی سرد است و دستهایمان درون دستکش ذوق ذوق می کند. بعد از ده دقیقه به مقصد می رسیم. مردی بلند قد و چهارشانه خودش را معرفی می کند و ما را به داخل کلبه ای چوبی دعوت می کند.

اسکورت با سورتمه به طرف مزرعه ی هاسکی
اسکورت با سورتمه به طرف مزرعه ی هاسکی

داخل کلبه یک اجاق هیزمی هرمی شکل در مرکز نقش ستون را دارد و دورتا دور نیمکت و میزهای چوبی گذاشتند.  اسم مرد را فراموش کردم اما او یک جورایی مدیر داخلی این مرکز محسوب می شود. منتظر گروهی هستیم که به ما پیوندند و برای سورتمه سواری و تفریحات دیگر برویم. کمی که با مرد حرف می زنیم سرو کله ی تایتای پیدا می شود. تایتای گربه ای از نژاد تای(تایلندی) ست، چشمان آبی تیله ای و موهای خاکستری دارد. نرم و تمییز و دوست داشتنی. من به گربه ها خیلی علاقه ندارم اما تایتای من رو عاشق خودش کرد؛ بعد از اون وقتی روی شونه ام آمد و کاملا باهم دوست شدیم برای اولین بار توی عمرم آرزو کردم گربه ای مثل اون داشته باشم^^

اجاق هیزمی به سبک کارتون های زمان کودکی مان در هاسکی فارم
اجاق هیزمی به سبک کارتون های زمان کودکی مان در هاسکی فارم
امین و دوست خوبش، تایتای =)
امین و دوست خوبش، تایتای =)
عاشقانه های من و تایتای*)
عاشقانه های من و تایتای*)

هاسکی فارم به غیر از هاسکی های زیبایی که پرورش می دهد و نگهداری می کند چند گوزن شمالی هم دارد که یکی از آن ها سفید و همرنگ برف دست نخورده است. گوزن شمالی یا  Rein Deer حیوانی ست که در اقلیم قطبی بدون نیاز به انسان زندگی می کند. این حیوان دندان ندارد و گیاهخوار ست و از گیاهانی شبیه به خزه که خاصه در این مناطق در دل زمین می رویند تغذیه می کند. سالی یکبار شاخ جدید در می آورد که سرعت رشد شاخ بسیار زیادست اما دردسر های بسیاری دارد، مثلا اگر بشکند و جلوی خونریزی اش گرفته نشود ممکن است حیوان را تلف کند. شاید جالب ترین موضوع این باشد که موی تن گوزن شمالی مانند تیوپ عمل می کند و عایق هواست، به همین دلیل فوق العاده گرم است. از هر هزار گوزن شمالی یکی برنگ برف می شود که در افسانه های اقوامی که در این ناحیه ی قطبی زندگی می کردند جایگاه ویژه ای داشته است.

گوزن سفید شمالی که بسیار نادر است و تقریبا از هر هزار گوزن یک گوزن به این رنگ در می آید.
گوزن سفید شمالی که بسیار نادر است و تقریبا از هر هزار گوزن یک گوزن به این رنگ در می آید.
گوزن های شمالی ساکن هاسکی فارم بسیار خونگرم هستند و امیدوار اکرام نان از طرف مهمانان هستند
گوزن های شمالی ساکن هاسکی فارم بسیار خونگرم هستند و امیدوار اکرام نان از طرف مهمانان هستند

مزرعه ی هاسکی محل پرورش و نگهداری از تعداد زیادی هاسکی ست که در کنارش تورهای تفریحی سورتمه سواری هم برگزار می شود، طوری که ما متوجه شدیم، کشیدن سورتمه برای گروه هاسکی های آموزش دیده کار سخت وآزاد دهنده ای نیست. هاسکی های این مزرعه چندین مربی خانم و آقا دارند که بنظر خیلی دلسوز و عاشق می آیند و از نوازش و محبت و رسیدگی به آن ها دریغ نمی کنند. رابطه ی سگ ها هم با مربی ها دیدنی ست. از سر و کول آن ها بالا می روند و لیسشان می زنند، خودشان را برای مربی ها لوس می کنند و جلب توجه می کنند تا جایزه و نوازش بگیرند. در کل همه چیز در هماهنگی کامل است. سگ ها را به ترتیب جنسیت هایشان به سورتمه می بندند. در هر سورتمه بغیر از راننده دو نفر در جایگاه نشسته قرار می گیرند. قبل از آن، لباس های گرم و قشنگی به همه می پوشانند که از موی همان گوزن شمالی درست شده است و انصافا مثل سپر فولادی در برابر سرما حافظ جان مان می شود، جوری که حس نمی کنیم در چه دمایی با چه سرعتی در حال حرکت هستیم.  هاسکی ها برای به راه افتادن سورتمه آرام و قرار ندارند… عاشق دویدن و فعالیت بدنی هستند و مکمل این عشق هم غلت زدن در برف و خوردن آن. است، چیزی که به عشق آن سر از پا نمی شناسند.  و بالاخره تجربه کردن سورتمه سواری و رهبری مربی و فرمان بری گله ی هاسکی ها از او به کوله بار تجربه های بی نظیر شمالگان مان اضافه می شود.

هاسکی ها از دوست داشتنی ترین حیوانات هستند که برای آب و هوای قطبی سازگار هستند
هاسکی ها از دوست داشتنی ترین حیوانات هستند که برای آب و هوای قطبی سازگار هستند

بعد از یک ورزش جانانه حال هاسکی ها هم جا آمده و خوشحال و راضی اند :)
بعد از یک ورزش جانانه حال هاسکی ها هم جا آمده و خوشحال و راضی اند 🙂

رای ناهار سوپ محلی خوشمزه داریم که خانم سرآشپز مزرعه برایمان پخته. در این سه روز سوپ های بی مزه و عجیب زیادی را تست کردیم اما این یکی واقعا خوشمزه و فراموش نشدنی ست. بعد از ناهار هم با چای و بیسکوییت ته بندی می کنیم تا دوباره به لب جاده برگردیم و به Sami Village، دهکده ی قوم سامی برویم و آخرین دیدنی مورمانسک در این تور سه روزه را ببینیم.

سوپ خوشمزه دستپخت خانم آشپز هاسکی فارم
سوپ خوشمزه دستپخت خانم آشپز هاسکی فارم
این هم ماریاست، دوستی که هیجان دیدن شفق قطبی و تجربه های بی نظیر این سه روز در مدار قطبی را با او شریک شده ایم
این هم ماریاست، دوستی که هیجان دیدن شفق قطبی و تجربه های بی نظیر این سه روز در مدار قطبی را با او شریک شده ایم

قوم سامی ساکنان اولیه ی منطقه ی قطب شمال بودند که هزاران سال پیش با آیین ها و شیوه های مخصوص خودشان به در سرمای قطبی زندگی می کردند. اگرچه برای جذب توریست و احیای این قوم کهن تلاش های زیادی شده و حتی دولت های حوزه ی اسکاندیناوی امتیازات زیادی برای نسل باقی مانده ی سامی ها در نظر گرفتند تا آن ها را ترغیب به حفظ و احیای سنت ها و آداب و رسوم اجدادشان کنند، باز هم اطلاعات زیادی از نحوه ی زندگی آن ها در دست نیست چرا که اساسا این قوم به سرنوشت انقراض دچار شده و با وجود اینکه دهکده های زیادی به نام آن ها در این منطقه تاسیس می شود تا زبان، مسکن، خوراک و پوشاک و تفکرات آن ها را به گردشگران نشان دهند ولی در عمل هیچ یک از این تلاش ها بر پایه ی آنچه وجود داشته نیستند و صرفا حدس و گمانی اند که از برخی نقل قول ها و تصاویر نتیجه گیری شدند! افسوس که زمان احیا و حفظ بعضی چیزها که می گذرد، راهی برای جلوگیری از نابودی این گنجینه های تکرار نشدنی وجود نخواهد داشت. بدون آنکه بدانیم چرا به فکر فرهنگ ها و اقوام سنتی و بی شمار  خودمان در ایران می افتیم که با تفکر بی رحم جایگزینی مدرنیته با میراث اجدادی و تخریب لجوجانه ی آثار گذشته در حال نزدیک شدن به سرنوشت مشابه قوم سامی ها در قطب شمال هستند و ما هنوز می خواهیم چشم و گوش مان را  ببندیم و نبینیم و ندانیم!

دست اندرکاران دهکده ی سامی ها لباس های محلی منسوب به قوم سامی ها را به تن کرده بودند و خود را از نوادگان سامی ها معرفی کردند. چادرهای پوست با محوریت چوب استوانه شکل بلندی در گوشه گوشه ی فضای مجموعه برپا بود. ابتدا برای همه ی بازدیدکنندگان که تورهای مختلفی از کشورهای گوناگون بودند درباره ی زبان و فرهنگ سامی ها صحبت کردند. بعد از آن به جمع تعدادی گوزن شمالی رفتیم و با دادن نان به آن ها در لذت بردن از حیات وحش قطبی شریک شدیم.  حیوان عجیب و جدیدی آن جا دیدیم که دوبرابر اندازه و قد گوزن شمالی را داشت و فوق العاده عجیب بنام Elg یا موس بود. وقتی الگ از جلویتان رد می شود می دانید که کاملا بی آزار و دوستانه است اما در برابر اندازه ی غول پیکرش بی اختیار عقب عقب می روید و می ترسید. یکی از جذابیت های قطب به دیدن این حیوانات بومی و اهلی و دوست داشتنی است که اولین های زندگی را می سازند و نمی دانید دیگر کجای دنیا قرار است شبیه شان را دوباره ببینید.

از نسل سامی
از نسل سامی
تصویر گوزن شمالی Elg که شاید بزرگ ترین نوع گوزن در دنیا باشد- ازاینترنت
تصویر گوزن شمالی Elg که شاید بزرگ ترین نوع گوزن در دنیا باشد- ازاینترنت

وقتی در راه فرودگاه بودیم تا مورمانسک و شمالگان را به مقصد سنت پیترزبورگ ترک کنیم کولاک شدیدی شروع شد که تا دو متری را نمی دیدیم اما لاستیک ها و ماشین های مورمانسک مثل هیچ کجای دیگر نیستند، آن ها بدون سُر خوردن یا منحرف شدن با سرعت بالای ۱۰۰ براحتی در برف و روی یخ حرکت می کنند

 

 

 

ممکن است بپسندید

2 نظر
 1. M 6 ماهپیش
  پاسخ

  سلام . میشه درمورد نحوه گرفتن تور محلی مورمانسک بهم اطلاعاتی بدید؟! من می خوام واسه ماه دیگه رزرو انجام بدم. و هزینه تور. ممنون.

  • هانیه رحمتی 5 ماهپیش
   پاسخ

   سلام
   می تونید با سرچ گوگل تورهای محلی مورمانسک و سایتشون رو پیدا کنید و از طریق مکاتبه باهاشون هماهنگی ها رو انجام بدید. راهنمایی ای که من می تونم بکنم اینه که ما از kolatravel.com تور مدار قطبی رو گرفتیم. هزینه ها و همه ی موارد رو با مطالعه ی سایتشون می تونید بدست بیارید، بر حسب تعداد نفرات شرکت کننده در هر بازه ی زمانی تور و نرخ ارز در ایران هزینه متفاوت می شود.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.