توی این وضع چجوری میرید سفر؟ ازکجا پولش رو میارید؟

توسط

این سوالیه که خیلی ازمون پرسیده میشه: با این وضع (دلار، گرونی، و ..) چطوری اینهمه میرید سفر؟

دو تا موضوع هست:

۱- تفاوت اولویت هامون با بقیه

۲- سفر ارزان و سبک

که به نظرم موضوع اول خیلی مهم تره چون همه چیز از همین اولویت ها میاد.

سوال “چطوری توی این وضع میری سفر” یا “از کجا پول میارید اینهمه میرید سفر” از ما، مشابه این سوالات از بقیه ست:

  • چطوری توی این وضع صاحب خونه ای؟
  • از کجا پول میاری ۲۵ میلیون میدی ماشین ثبت نام می کنی؟
  • چطوری توی این وضع لباس جدید میخری؟
  • از کجا پول میاری میری کافی شاپ؟

اینکه چرا این سوالات از بقیه پرسیده نمیشه و مدام از ما پرسیده میشه دلیلش اینه که شاید اولویت ما کمی نسبت به عموم مردم متفاوت تره.

خب اول اینه که ما هم مثل همه کار می کنیم و پول درمیاریم! پس از یه جایی پول درمیاریم، ولی مسئله اصلی نحوه خرج کردنش طبق اولویت هاست. ما نیازی نمی بینیم از خودمون خونه داشته باشیم، به ماشینی که از اول داشتیم راضی هستیم و دنبال خرید و فروش جدیدتر هاش نیستیم، توی خورد و خوراک و لباس و تفریحات دیگه مون صرفه جویی می کنیم، چون اولویت اولمون سفره و مابقی خرج ها (حتی خورد و خوراک رو) با اونه که تنظیم می کنیم.

موضوع اولویت بالای سفر به اینجا ختم نمیشه و وارد مورد دومی که گفتم میشه: سفر ارزان. اگر اولویت اول ما سفره، پس باید راهی هم براش داشته باشیم تا بتونیم بیشتر انجامش بدیم و هزینه هاش خیلی بالا نره. از قضا این شاید از معدود گزینه هایی باشه که همه جوره برای ما هم فاله هم تماشا. سفر ارزان و سبک نه تنها سفر رفتن رو برای ما قابل انجام تر می کنه، بلکه بیشتر هم کیف میده! مثلا برای ما کیف اینکه توی خونه محلی یا کمپ بخوابیم خیلی بیشتر از هتله. یا اینکه خیلی مسیرها رو پیاده یا با گذری ها گز کنیم خیلی بهمون بیشتر میچسبه تا با وسیله نقلیه. یا دو هفته ای که در ازای جا و غذا توی یکی از اکولوژهای افریقا کار داوطلبانه کردیم رو با هیچ هتل و رستوران لوکسی عوض نمی کنیم.

حالا سوال اینه که چطور میشه هزینه های سفر رو تا میشه کم کرد؟ مهم ترین هاش رو خلاصه می نویسم و اگر روزی فرصت شد مفصل تر ازشون میگم (اگر دوست داشتید روی هایپرلینک ها هم کلیک کنید تا بیشتر ازشون بخونید):

حمل و نقل های طولانی: اگر میشه تا شهر یا کشورتون بدون هواپیما برسید احتمالا ارزون تر درمیاد ولی اگر خواستید هواپیما بگیرید توجه کنید که نوع ایرلاین و خدماتی که میده و مدل هواپیما (از پذیرایی گرفته تا فاصله صندلی ها و جای پا)، تعداد توقف، روز رفت و برگشت، چارتری یا سیستمی بودن همگی روی قیمت تاثیر دارند. بعضی سایت های خرید پرواز تقویم قیمتی دارند که می تونید کمترین قیمت چند روز قبل و بعد از روزهای انتخابیتون رو ببینید.

حمل و نقل بین شهری: یکی از بهترین و ارزون ترین گزینه های حمل و نقل در تمام کشورها قطار و اتوبوس هست. ما معمولا برای اینکه هم یک شب اقامتمون صرفه جویی شه و هم زمان بیشتری برای دیدن شهر داشته باشیم حمل و نقل با قطار و اتوبوس رو برای زمان شب در نظر میگیریم. هیچهایک هم گزینه مجانی هست که اگر محدودیت زمانی نداشته باشید اینجور مواقع خیلی هم لذتبخشه.

حمل و نقل درون شهری: استفاده از حمل و نقل عمومی (اتوبوس و مترو). در خیلی از کشورها تاکسی های ارزان (توک توک، موتورهای بودا بودا و ..) و اوبر هم قیمت های خیلی مناسبی داره. و البته هیچهایک.

اقامت (برای ما جاخواب): کمپ و چادر، اقامت در خونه های محلی و روستایی، و هاستل ها کمترین هزینه ها رو دارند. برای پیدا کردن ارزون ترین هاستل ها توی هر جای دنیا می تونید از اپلیکیشن booking.com استفاده کنید. همونطور که گفتم اگر سفرهای بین شهری هم دارید می تونید یک شب اقامت رو در قطار یا اتوبوس (یا حتی فرودگاه!) بگذرونید. کوچسرفینگ (Couchsurfing) هم که یکی از اولین گزینه های ما برای اقامته غیر از رایگان بودنش خیلی بیشتر با فرهنگ کشور یا شهری که میریم آشنامون میکنه و باعث میشه دوستان بومی خوبی پیدا کنیم.

خورد و خوراک: چند تا کنسرو وطنی با خودتون ببرید همیشه. البته خیلی کشورها (مثل کشورهای اروپایی) اجازه نمیدن گوشت قرمز ببرید. خریدن مواد اولیه و درست کردن غذا، خوردن غذاهای خیابونی (استریت فودها) هم خیلی توی هزینه های خورد و خوراکتون صرفه جویی می کنند. یه موقع هایی با کوچسرفینگ می تونید چند وعده غذای خونگی هم داشته باشید 🙂 ولی به طور کلی بهتره خیلی وابسته به وعده های غذایی نباشید. برای خورد و خوراک و اقامت میشه به کار داوطلبانه هم فکر کرد (یه سری به سایت های Workaway یا Helpx بزنید)

ورودی ها و دیدنی ها: برای ما بودن بین مردم و شهرگردی و دیدن آداب و رسوم بالاترین لذت رو داره پس سفرمون رو منوط به تیک زدن لندمارک ها و جاذبه های دیدنیِ هرجا نمی کنیم. اگر قیمتش مناسب باشه و دوست داشته باشیم میریم و اگر نه نمیریم (یا از بیرون و دور تماشاشون می کنیم!). سعی می کنیم دنبال تجربه های جدید و منحصربفرد باشیم تا کاری که همه می کنند و جاهایی که همه میرن.

خرید نکنید: اگر هدفتون از سفر فروشگاه گردی و خریده که حرفی نیست، ولی اگر برای دیدن اون شهر یا کشور و بودن با مردم و فرهنگش سفر میرید لازم نیست وقت و هزینه تون رو صرف گشتن توی پاساژها و مغازه هاش بکنید. خریدن چند یادگاری یا سوغاتی کوچیک از بازارهای ارزون قیمت و صنایع دستیشون خیلی بیادموندنی تره. یکی از حسن های سفر با کوله اینه که بخواید نخواید خیلی جا ندارید برای خریدن چیزهای گرون و بزرگ!

نکته آخر: سفر فقط سفر خارجی نیست. ما دوره هایی که بودجه مون نمیرسه و در حال پس انداز برای سفر بعدی هستیم ایرانگردی می کنیم. سفرمون به سیستان و بلوچستان، کوله گردیمون به جنوب و قشم، ملاقات با کردستان زیبا و خیلی از شهرهای دیگه ایران از بهترین سفرهای ما بوده که لذتش کم از سفرهای خارجی مون نداشته و هزینه هاش هم خیلی پایین تر شده، پس الکی بهانه نیاریم که به قول یه دوستی: برای انجام ندادن هزار دلیل منطقی وجود داره و برای انجام دادن فقط یکی!

پ.ن: یه سوال متداول دیگه هم اینه که از همون اولویت ها میاد: چطوری انقدر تایم دارید برید سفر؟ کار هم می کنید؟ قبلا اینجا جوابش رو دادم.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.